Atom nie taki wspaniały. Francja wyłącza elektrownie
Francja została zmuszona do wyłączenia jednego ze swoich reaktorów jądrowych oraz do zmniejszenia mocy wielu z pozostałych. Wszystko to z powodu fali upałów, która przetacza się przez ten kraj.Jedną z często wspominanych zalet elektrowni atomowych jest jej niezależność od warunków pogodowych. Okazuje się jednak, że to nie do końca jest prawda. Fala upałów we Francji wymusiła wyłączenie jednego z reaktorów oraz ograniczenie mocy wielu pozostałych. Jak jednak fala upałów może wpłynąć na elektrownie, skoro woda w reaktorze jest w stanie ciągłego przegrzania i osiąga do nawet 350 stopni Celsjusza?Francja wyłącza atom z powodu upałówElektrownie atomowe, podobnie jak węglowe potrzebują dużo wody do chłodzenia. I chociaż ta nie zostaje skażona, to po procesie tym jej temperatura jest podnoszona nawet o kilka stopni. Tym samym po przekroczeniu pewnej temperatury wody w rzece nie można jej dalej wykorzystywać do chłodzenia, ponieważ miałoby to katastrofalny wpływ na funkcjonujące w niej życie. A to dlatego, że im woda jest cieplejsza, tym mniej tlenu może się w niej rozpuszczać. Dodatkowo upały są powiązane z suszą i obniżeniem stanu rzek, co przekłada się już na pracę samej elektrowni. Podobnie jak to, że cieplejsza woda słabiej chłodzi, niż ciepła.
- Najnowszy
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
- Czerwiec, 25
-
Wiadomości za dnia
26 Czerwiec 2026